Menu Zavrieť

Študenti

Ako byť aktívny

Naši študenti majú každoročne možnosť aktívne sa zapojiť do života na univerzite prostredníctvom rôznych atraktívnych aktivít. Pre tých, čo si chcú privyrobiť prácou na ústave sú tu pomocné sily, pre tých, ktorí chcú prispieť k výskumu na našom ústave je tu Študentská vedecká konferencia a pre tých, ktorí chcú zveľaďovať kultúrny a spoločenský život študentov na fakulte je tu možnosť stať sa členom Študentskej rady.
Okrem týchto spomenutých možností však štúdium na UPJŠ ponúka množstvo ďalších nemenej dôležitých úloh, ktoré na vás čakajú. Odmenou vám budú skúsenosti a dobrý pocit, že ste svojou troškou prispeli k zlepšeniu našej univerzity.
 

01

Študentské pomocné sily

Mnohí študenti si počas semestra okrem štúdia vypĺňajú čas brigádami. Prírodovedecká fakulta ponúka každoročne svojim študentom možnosť pracovať priamo na jednom z jej ústavov a Ústav matematiky nie je výnimkou.  Čítať ďalej.
Študenti si na začiatku semestra môžu zvoliť z ponúkaných možností a zapojiť sa ako pomocná technická, pedagogická či vedecká sila. Technická pomocná sila sa môže zapojiť do propagácie Ústavu matematiky, vytvárania grafiky na propagáciu alebo plagátov pri rôznych podujatiach. Starší študenti sa môžu zapojiť do výučby napríklad opravovaním zadaní pre mladších spolužiakov alebo pomocou pri vytváraní učebných materiálov prostredníctvom pedagogickej sily či zapojiť sa určitým spôsobom priamo do matematickej vedy. Pracovné pozície sa vypisujú na základe aktuálnych potrieb ústavu. Všetky ponuky, do ktorých sa môžu študenti zapojiť sú na začiatku semestra uvedené v Ais2. Každá ponuka obsahuje popis práce, očakávané výsledky a počet odpracovaných hodín na mesiac, za ktoré študent dostáva finančnú odmenu. Niekedy sa práca týka celého akademického roka a niekedy len jedného semestra. Študent tak môže v novom semestri vyskúšať inú pozíciu a zbierať ďalšie cenné pracovné skúsenosti.
 

,,Neviem si predstaviť lepšiu formu brigády pre študenta. Počas pracovných hodín som sa mohla naďalej zlepšovať v matematike, posúvať svoje technické zručnosti a zároveň participovať na dianí ústavu, na ktorom som študovala.“     Diana

02

Študentská vedecká konferencia

Venovať sa vede počas štúdia aj nad rámec bakalárskej či diplomovej práce si zaslúži uznanie. A nie len uznanie, ale aj hodnotné ocenenia a možnosť výsledky svojej práce prezentovať na Česko-Slovenskej úrovni ponúka práve Študentská vedecká konferencia. Univerzitné kolo sa koná každoročne počas Prírodovedeckých dní v apríli. A keďže vymyslieť a dokázať nejakú tú vetu väčšinou netrvá pol dňa, môžete už teraz osloviť vášho budúceho školiteľa a spolu začať pracovať na téme, ktorá vás bude baviť a vďaka ktorej zožnete potlesk na najbližšej Študentskej vedeckej konferencii.‎

 

„Prezentovať svoje prvé vedecké výsledky pred poprednými odborníkmi z Česka a Slovenska a vypočuť si ich spätnú väzbu môže byť veľmi prínosné. Treba si to vyskúšať.“   Alfréd

03

Študentská rada

Ak ste už zažili u nás na fakulte Imatrikulačný ples, Prírodovedecké dni či Mikuláša, stretli ste sa s prácou Študentskej rady PF UPJŠ. Ak sa chcete podieľať sa na organizácii týchto podujatí, dobrovoľníckych aktivitách, eko aktivitách, popularizácii štúdia či vydávaní študentského časopisu Prímes, členstvo v Študentskej rade je tu práve pre vás.

Viac o študentskej rade sa dočítate tu

 

„Študentská rada mi dáva možnosť využiť čas strávený na univerzite nielen učením sa, ale aj rozvíjaním organizačných schopností. A celkovo, je sranda byť jej súčasťou.“    Andrea

Erasmus pobyty

Študenti u nás majú možnosť zúčastniť sa Erasmus pobytov, ktoré ponúkajú jedinečnú príležitosť štúdia v zahraničí na jeden alebo dva semestre. Každý študent má možnosť vybrať si z pestrej ponuky zahraničných univerzít podľa vlastných preferencií. Od vybratej krajiny závisí výška štipendia, ktorá pokryje cestovné náklady, ubytovanie, knihy a iné. Študenti môžu zažiť atmosféru na veľkolepých, nielen európskych univerzitách a získať nové poznatky. Okrem iného je štúdium v zahraničí aj perfektnou príležitosťou ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku, cestovať a spoznávať nové krajiny. 

V prípade záujmu o študijný pobyt v zahraničí v rámci programu Erasmus+ kontaktujte prof. RNDr. Katarínu Cechlárovú, DrSc. Pre viac informácií zo zákulisia Erasmu priamo od študentov si pozrite náš Instagram 

Diana - Alicante, Španielsko

Počas môjho štúdia na PF UPJŠ som na bakalárskom stupni mala možnosť jeden semester študovať v zahraničí. Za cieľovú destináciu som si vybrala Španielsko, konkrétne slnečné prímorské mesto Alicante. Hneď po príchode na univerzitu v Alicante som absolvovala úvodné stretnutie s ostatnými erasmus študentmi. Na úvodnom stretnutí nám vysvetlili ako si zapíšeme predmety do rozvrhu a previedli nás celým areálom. Areál univerzity bol rozľahlý, popri chodníkoch rástli palmy a súčasťou areálu bol aj univerzitný park s jazierkom. Univerzita organizovala pre erasmus študentov rôzne stretnutia a výlety, vďaka ktorým som mala možnosť spoznať ostatných zahraničných študentov a spoločne s nimi navštíviť aj iné španielske mestá. Štúdium v cudzom jazyku nebolo jednoduché, často som využívala aj konzultácie s profesormi, ktoré mi veľmi pomohli. Veľmi si cením, že som mohla zažiť semester v zahraničí, získať nové poznatky, zdokonaliť sa v španielčine, spoznať nových ľudí a nové miesta. Určite povzbudzujem každého, kto má aspoň malý záujem o štúdium v zahraničí, nech neváha a vyskúša. 

Karin - Praha, Česko

Erasmus mi poskytol možnosť vyskúšať si osobný aj študentský život v novom meste s novými ľuďmi. Bolo mi cťou študovať na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe pod vedením odborných pedagógov, no zároveň veľmi milých ľudí. Okrem cenných skúseností sa mi tak trochu podarilo objaviť aj samu seba. To proste treba zažiť! 

Dávid - Budapešť, Maďarsko

Programu Erasmus som sa chcel zúčastniť od začiatku štúdia, no až v 4. ročníku môjho štúdia som sa rozhodol tomu naozaj dať šancu. Výber mesta bol pre mňa jednoznačný, maďarská matematická škola je svetovo známa svojimi výsledkami v diskrétnej matematike. Rozhodol som sa preto pre univerzitu ELTE v Budapešti. Musím povedať, že aj keď môj Erasmus pobyt nebol úplne hladký a musel som sa s predmetmi popasovať, tak táto skúsenosť je zatiaľ najcennejšia v mojom študentskom živote a odporučil by som ju každému jednému študentovi. 

Študentský život

Popri prednáškach, cvičeniach, či písaní záverečných prác je akademický rok u nás aj plný neformálnych stretnutí a akcií, na ktorých sa stretávajú študenti, bývalí študenti a pedagógovia. Nižšie si o niektorých z nich môžete prečítať. O pripravovaných akciách pravidelne informujeme na našom Facebooku Instagrame. 

MAFIN

trojdňová spoznávačka vysokoškolského života
Každý niekde začal. Naši študenti na MAFINe – stretnutí budúcich študentov prvého ročníka odborov Matematika, Fyzika, Informatika a ich kombinácií. Každoročne sa organizuje v prvých septembrových dňoch v Drienici a trvá tri dni, počas ktorých spoznáte svojich budúcich kolegov, vyučujúcich a zábavnou formou sa pripravíte na štúdium na vysokej škole. Čaká na vás množstvo zoznamovacích hier, tímových aktivít, ale aj prvé „skúškové“.

Prírodovedecké dni

výlet do prírody, klobásky a trochu vedy
Dva jarné dni, na ktoré sa oplatí čakať. Výučba je nahradená Študenskou vedeckou konferenciou (na ktorej študenti prezentujú svoje prvé vedecké výsledky), Študentskou recesistickou konferenciou (kde si stand-up formou robíme srandu z vedy alebo prinášame vedu do nevedeckých tém), Science Festom (s klobáskami, pivom a kofolou) a Prechádzkami prírodovedcov prírodou (vychádzkou do prírody s gulášom, pivom, kofolou, troškou športu a kopou zábavy). Prírodovedecké dni sú presne ten čas, kedy môžete na chvíľu vypnúť (s výnimkou prezentujúcich na Študentskej vedeckej konferencii), zabaviť sa, zašportovať si, upevniť vzťahy, ale aj nadviazať nové kontakty. Článok o Prírodovedeckých dňoch z roku 2022 si môžete prečítať tu.

Noc matematikov

escape room, tímová spolupráca a noc v škole
Noc matematikov nepatrí k pravidelným akciám – aj preto si ju netreba nechať ujsť. Účastníci sú rozdelení do tímov a spolu súťažia v rôznych aktivitách, ktoré preveria ich logické myslenie, tak nevyhnutné pre nás matematikov. Prednáškové miestnosti sa premenia na únikové miestnosti plné hlavolamov a vy zistíte, či ich dokážete vyriešiť aj v neskorých nočných hodinách. A keby ste si mysleli, že cieľom je vyhrať a potom zaslúžene zaspať pod tabuľou, nie je tomu tak. Najdôležitejšie je upevnenie väzieb medzi študentami z rôznych ročníkov na akademickej pôde. Video z poslednej noci matematikov nájdete tu.

Matematikovica

súťaže, dobrá pizza a pivko
Koncom novembra sú dni pomerne krátke a noci ako stvorené na dlhé rozhovory, súťaže, dobré jedlo a pitie a jednoducho množstvo zábavy. Každoročne je jeden takýto večer vyhradený pre Matematikovicu, ktorú pripravujú starší študenti. Nezúčastňujú sa jej však iba študenti, ale aj vyučujúci z nášho ústavu.

Potrebujem pomoc

Študenti UPJŠ majú v prápade problémov možnosť obrátiť sa na Univerzitné poradenské centrum (UNIPOC), vyučujúcich či starších spolužiakov.

logo-unipoc-sk

Pracovníci UNIPOC sú špecialisti z odborných katedier, ústavov a iných pracovísk. Každý študent sa na nich môže obrátiť so svojimi problémami — študijnými či osobnými. Poradenské centrum poskytuje okrem psychologického aj sociálne, právne či kariérne poradenstvo a poradenstvo ohľadom efektívneho učenia sa. UNIPOC tiež poskytuje pomoc a podporu študentom so špecifickými potrebami.

Na koho sa obrátiť na ÚMATe?

V prípade ťažkostí s porozumením učiva majú študenti možnosť využiť konzultácie. Po osobnej alebo emailovej dohode majú príležitosť stretnúť sa s vyučujúcim daného predmetu a vzniknutý problém riešiť. O pomoc môžu študenti požiadať aj svojich starších spolužiakov, ktorí už nadobudli viac skúseností.

Akékoľvek študijné záležitosti je možné riešiť so zástupcom riaditeľa pre pedagogickú činnosť, alebo sa obrátiť na študijné oddelenie fakulty.

Na našej fakulte fungujú aj tútori, ktorí vedia študentom poskytnúť informácie o štúdiu, ale aj odpovede na všeobecnejšie otázky.